Image
Renata Salecl

Izbira

Temeljna poteza postindustrijskega kapitalizma je tiranija izbire, v svoji zbirki esejev odgovarja Renata Salecl.
 

Vsak dan nas z vseh strani prepričujejo, da je naše življenje odvisno od izbire. Občutek imamo, da identiteta, tako kot izdelki na policah supermarketov, kot kariere in odnosi, samo čaka, da jo izberemo. A ta domnevna svoboda se v resnici lahko sprevrže v hud strah ter občutke neustreznosti in krivde. Izbira Renate Salecl razlaga, kako je poznokapitalistična krilatica »bodi ti« lahko tiranija, ki vodi v še hujši nemir, vztrajanje pri izbiri kot zgolj osebni kategoriji pa ovira za družbene spremembe.

Zmenkarske rubrike, knjige za samopomoč, obsedeno posnemanje pomembnežev ter drugi fenomeni popularne kulture so primeri, na katerih Renata Salecl pokaže, da izbira le redko temelji na razumskem premisleku s predvidljivim izidom. Pri tem združuje filozofski, sociološki in psihoanalitični pristop s pronicljivim, občutljivim in humornim pripovednim darom.



V medijih

»Kaj je s perspektive posameznika temeljna poteza poznega, postindustrijskega kapitalizma? Renata Salecl v svoji zbirki esejev nedvoumno odgovarja: tiranija izbire. Sodobni subjekt – ki se v prvi vrsti konstituira kot potrošnik – je namreč dnevno soočen ne le z možnostjo, ampak z zapovedjo izbiranja: tako med množicami sirov v delikatesni trgovini kot med potencialnimi partnerji in lastnimi identitetami. Toda izbira, ki nam je dana, je zgolj iluzorna; avtorica zato dosledno govori o ideologiji izbire in ji s tem odvzema vsakršno »naravnost« oziroma samoumevnost.«

Maša Ogrizek, Delo